مقالات

بهترین کفپوش سالن ورزشی

معرفی
مواد پلیمری از جمله پلی‌یورتانها با توجه به خاصیت بالای جذب تنش‌ها و شوکهای وارد شده، خاصیت الاستیسیته و انعطاف پذیری بالا، امروزه یکی از بهترین موادی هستند که در صنایع بسیاری ازجمله صنعت ورزش و کفپوشهای ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرند و استانداردهای بین‌المللی تمام کفپوشهای سالنهای ورزشی بر پایه این رزین می‌باشد.این محصول در ضخامتهای مختلف با حداقل ضخامت ۸ میلیمتر موجود می باشد.

مشخصات فنی لایه های‌ تشکیل دهنده کفپوش ورزشی پلی یورتان

پرایمر
این محصول بر پایه رزین پلی‌یورتان، با خاصیت چسبندگی بسیار بالا و نفوذپذیری عالی، بعنوان پرایمر در لایه اول بر روی سطح زیرکار (بتن، سنگ یا موزائیک) اعمال می‌شود تا بستری مناسب جهت نصب لایه شوک پدایجاد شده که باعث افزایش چسبندگی سطح زیرین به لایه‌ بالایی خواهد شد.

چسب ها
چسب ورق لاستیک (SHEET) – (این لایه به صورت اختیاری نصب می شود): این محصول با ترکیب دو جزئی و بر پایه رزین پلی‌یورتان با خاصیت چسبندگی بالا به همراه قابلیت الاستیسیته مناسب، جهت چسباندن ورق‌های لاستیکی بر روی سطح پرایمر زده شده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

(*) چسب گرانول در جاریز: این محصول با ترکیب تک جزئی یادو جزئی و بر پایه رزین پلی‌یورتان با خاصیت چسبندگی بالا بهمراه قابلیت الاستیسیته مناسب، جهت چسباندن گرانول باند شده در جا ریز بر روی سطح پرایمر زده شده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

(*) لایه شوک پد (SBR)
پس از آماده‌سازی سطح، لایه شوک پد (SBR) بر روی آن اجرا می‌شود. این لایه در ضخامتهای یکسان و از بهم چسباندن خرده لاستیکهای اصلاح شده با چسب پلی‌یورتان و یا ورق لاستیک چسبانده شده و بر روی کف اجرا می‌شود. این لایه بسته به نوع سالن مورد مصرف می‌تواند دارای ضخامت‌های متفاوتی باشد.

الیاف تقویت کننده (این لایه به صورت اختیاری نصب می شود)
جهت تقویت بستر لاستیکی و بالا بردن مقاومت‌های مکانیکی کفپوش، یک لایه از لفافهای الیاف شیشه بر روی سطح (SBR) قرار داده شده و پس از نصب الیاف شیشه، پرایمر جهت صاف کردن سطح الیاف شیشه استفاده می‌شود.

بتونه ماستیک
این محصول بر پایه رزین پلی‌یورتان با خاصیت چسبندگی بالا و خاصیت تیکسوتروپ خوب، جهت پر کردن درزها و خلل و فرج لایه چسبانده شده بر روی سطح بکار می‌رود. این محصول با دارا بودن الاستیسیته بالا، سازگاری بسیار ی با لایه‌های بعدی دارد.

لایه میانی پلی‌یورتان
پس از نصب لایه شوک پد بر روی سطح و آماده‌سازی سطحی آن، یک لایه الاستیک بسیار بادوام و منعطف از جنس رزین پلی‌یورتان بصورت یکپارچه بر روی آن اعمال می‌شود. این پوشش با استحکام بالا و خاصیت ارتجاعی والاستیسیته خوب، جهت توزیع و دفع تنش‌های وارد شده به لایه شوک پد استفاده می‌گردد تا بدین طریق ضربه‌های وارد شده به ورزشکار بهنگام دویدن، تمرین و زمین خوردن به حداقل رسانده شود.

لایه نهایی
این محصول بر پایه رزین پلی‌یورتان با مقاومت سایشی، برشی و خاصیت ارتجاعی بالا، الاستیسیته و انعطاف خوب،‌ جهت لایه نهایی کفپوش ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول مات بوده و مانع از انعکاس نور موجود در سالن ورزشی بر روی سطح می شود.

عمر نگهداری محصول در انبار در بسته‌بندی اولیه و در دمای °C 30 برای مدت ۵ الی ۶ ماه می‌باشد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *