آموزش حرکات بدنسازی

جدول اصول علمی بدنسازی فوتبال مدرن

[responsive]

[/responsive]

چابکی یکی از فاکتورهای بسیار مهم در ورزش فوتبال است.

در اینجا یکی از معتبرترین تست برای سنجش چابکی را برای شما دوستان عزیز شرح می دهیم:

این تست در فضایی به ابعاد ۱۰ در ۵ متر اجرا می شود و نیاز به وسایل ساده ای هم دارد. تعداد ۸ کونز و کرنومتر برای اجرای این تست کافی است.

کونزها را همان طوریکه در شکل زیر نشان داده شده است چیدمان می کنیم.  فاصله ی کونزها از یکدیگر(۴کونز وسط زمین)نیز ۳متر و ۳۰ سانتیمتر می باشد.

فوتبالیست در ابتدا بایستی رو به جلو در روی زمین دراز بکشد (سر به سمت نقطه ی شروع) و با فرمان مربی سریعاً از جای خود بلند شده و  از نقطه ی شروع (استارت) و در مسیر حرکتی که در شکل نیز نشان داده شده است با حداکثر سرعت شروع به دویدن می کند و پس از گذشت از میان کونزها و وقتی که از نقطه ی پایان (Finish) گذشت، کرنومتر متوقف و زمان طی شده به عنوان رکورد فوتبالیست ثبت می شود.

Untitled

 از نکات قابل ذکر اینست که:

۱- با توجه به اینکه سطحی که تست بر روی آن انجام می شود و کفشی که فوتبالیست می پوشد بر روی نتایج تاثیر می گذارد در نتیجه می بایستی در زمان های متفاوتی  که تست گرفته می شود شرایط برگزاری یکسان باشد.

۲- می توان جهت دویدن فوتبالیست ها را نیز تغییر داد( با تعویض نقطه ی شروع و پایان )

خانم ها                                               آقایان

کمتر از ۱۷ ثانیه                             کمتر از ۱۵/۲ ثانیه                          عالی

۱۷/۰ تا ۱۷/۹ ثانیه                         ۱۵/۲ تا ۱۶/۱ ثانیه                         خوب

۱۸/۰ تا ۲۱/۷ ثانیه                         ۱۶/۲ تا ۱۸/۱ ثانیه                         متوسط

۲۱/۸ تا ۲۳/۰ ثانیه                         ۱۸/۲ تا ۱۸/۳ ثانیه                        ضعیف

بیشتر از۲۳/۰ ثانیه                         بیشتر از۱۸/۳ ثانیه                         خیلی ضعیف

تأثیر تمرینات پلایومتریک بر مهارتهای فوتبالیستها
هر تمرین عضلانی که همراه با پرش باشد و هنگام اجراء آن رفلکس کشش عضله مورد استفاده قرار گیرد تمرین پلایومتریک خوانده میشود.
بررسی پیشرفت و بهبود رکوردها، مهارتها، تکنیک ها و تاکتیک های ورزشی در چند دهه گذشته نشانه گسترش و بسط زیربنای علمی و دانش محققین و مربیان ورزش بوده است. یافته های علمی در این زمینه در تنظیم و اجراء برنامههای تمرینی قهرمانان ورزشی نقش مهمی برعهده داشته است.
تمرینات ورزشی اصولاً موجب افزایش توانائی حرکتی انسان میشود، اما اگر بخواهیم این توانائی به مرز ایده آل برسد و نیز مستمر باشد، چه باید کرد؟ در این ارتباط اهمیت علم تمرین و تمرینات اصولی که متناسب با نیازهای حرکتی و فیزیولوژیکی ورزش مورد نظر است، یک اصل مهم است.
امروزه در سایه تحقیقات و پیشرفت علم و ارتباطات علمی، کیفیت مهارتهای ورزشی نیز رو به افزایش است، و سطح رقابتهای ورزشی به هم نزدیک شده است در این میان تیمهائی میتوانند نتیجه بهتر از آن خود کنند که به عوامل ظریفتر و مهمتر بیشتر توجه نمایند. یکی از عوامل مهم برای پیشرفت کمی و کیفی هر ورزشکاری به کارگیری شیوه های تمرینی مرتبط با رشته ورزشی و برپایه اصول علمی است.
در رشته فوتبال همچون سایر رشته های ورزشی در کنار تکنیک، تاکتیک و آمادگی روانی، آمادگی جسمانی از اهمیت به سزائی برخوردار است. توان، سرعت و چابکی عامل بسیار مهم از آمادگی جسمانی است، که در اجراء مهارتهای فوتبال دارای اهمیت بسیار است.
مطالعات گوناگون در مورد روشهای مختلف تمرین نشان میدهد که کارائی سیستم عضلانی و عوامل عصبی ـ عضلانی در اثر تمرینات بدنی، قابل پیشرفت و توسعه میباشند.
مطالعات و تحقیقات انجام شده نشانگر آن است که تمرینات بدنی سبب بهبود کیفی مهارت در ورزشهای مختلف از جمله ورزش فوتبال میگردد لذا برای داشتن یک تیم آماده نمیتوان عناصر و عوامل آمادگی جسمانی یعنی قدرت، سرعت، چابکی، انعطافپذیری، استقامت و… را نادیده گرفت.

http://modernfootball.ir

 

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *