آموزش حرکات بدنسازی

روش های کاهش چربی در توده های عضلانی

ورزشکاران سخت در تلاش‌اند تا توده عضلانی خود را از طریق تغذیه و تمرینات افزایش دهند، اما در برخی مواقع به دلیل عدم آگاهی از تغذیه صحیح با افزایش چربی مواجه می شوند که ممکن است برایشان گران تمام شود، مثلاً افزایش ریسک بیماری‌های قلبی عروقی. خبر خوب این است ‌که می‌توانید توده عضلانی‌ را بدون بالا بردن درصد چربی‌ بدن‌تان افزایش دهید. در اینجا به بیان چند نکته ساده اما بسیار مؤثر برای کاهش ذخیره چربی در توده های عضلانی خواهیم پرداخت. با نوآورد در ادامه این مقاله همراه باشید.

روش های کاهش چربی در توده های عضلانی

رشد توده های عضلانی با دریافت کالری بیشتر

اگر جدی و شدید ورزش می‌کنید اما از مصرف زیاد کالری هراس دارید، توصیه می‌کنیم درعوض، مصرف پروتئین را دو برابر کنید. مثلاً اگر معمولاً یک برای ناهار یک پُرس سینه مرغ و سبزیجات می‌خورید، تبدیلش کنید به دو پُرس سینه مرغ و سبزیجات! با دو برابر کردن مصرف کالری، می‌توانید توده عضلانی‌تان را افزایش دهید بدون ‌اینکه ناخواسته چربی اضافه نمایید. به این نکته توجه داشته باشید: غذاهایی بخورید که کالری زیاد و چربی کم دارند.

رشد توده های عضلانی با دریافت کالری بیشتر

رشد توده های عضلانی با دریافت کالری بیشتر

زمانبندی دقیق وعده های غذایی

برای افزایش توده عضلانی نیاز به تغذیه دارید و باید مرتباً بخورید! ۳ وعده کامل و درست و حسابی در روز که اگر واقعاً قصد عضله‌سازی دارید، نباید هیچ‌یک را حذف کنید. شما باید هر دو تا سه ساعت غذا بخورید (میان وعده و وعده اصلی) تا بهترین نتایج را بگیرید. ۱۵ دقیقه بعد از بیدارشدن، صبحانه‌تان را میل کنید.

 مقاله مرتبط:   فواید و مضرات مصرف سویا برای عضله سازی و پرورش اندام

اگر ممکن است در طول روز، زمان وعده های غذایی را فراموش کنید و برنامه‌تان بهم بریزد، از تایمر برای یادآوری زمان تغذیه استفاده کنید. غذاهایی انتخاب کنید که مواد مغذی با کیفیت دراختیارتان بگذارد تا مواد لازم برای عضله‌سازی بدن‌تان تأمین شود.

اهمیت تغذیه بعد از تمرینات ورزشی

برنامه غذایی بعد از تمرینات را تبدیل به یک عادت کنید تا میزان متعادلی از کربوهیدرات‌ها و پروتئین برای بدن تأمین شود. ضمناً سعی کنید، یک ساعت و نیم پیش از تمرین یک وعده غذایی سبک بخورید. اگر دوست ندارید پیش از تمرین چیزی بخورید، به‌جایش شیک پروتیئن مصرف کنید. شما نیاز دارید بدن‌تان را آماده کنید تا کالری کافی جهت سوزاندن حین ورزش داشته باشد.

گوشت، میوه، بادام: غذاهای مناسب برای عضله سازی

برای افزایش کالری دریافتی به غذاهایی نیاز دارید که حاوی کالری مناسب باشد. غذاهایی که فوراً انرژی تولید می‌کنند اما معده را سنگین نمی‌کنند، مناسب هستند، غذاهایی که حجم زیادی دارند، سنگین‌تان می‌کند و ورزش‌کردن را تقریباً ناممکن می‌کنند.

بنابراین در مورد غذاهایی که می‌خورید دقت کنید و سخت‌گیر باشید. ما توصیه می‌کنیم جودوسرِ، گوشت قرمز کم چرب، میوه‌های خشک شده، بادام زمینی و کره بادام زمینی را به رژیم غذایی روزانه‌تان اضافه کنید. اگر می‌توانید از غذاهایی مثل سبزیجات، سوپ‌های کم‌کالری یا حریره جو دوسر پرهیز کنید چون خیلی سنگین هستند و فوراً سیرتان می‌کنند.

گوشت، میوه و بادام زمینی غذاهای مناسب برای عضله سازی

گوشت، میوه و بادام زمینی غذاهای مناسب برای عضله سازی

توجه و دقت به میزان پیشرفت کار

همیشه پیگیر روند پیشرفت‌تان و میزان کالری که مصرف می‌کنید، باشید. شما قرار نیست به‌حدی تنومند شوید که شروع به اندوختن چربی کنید. مصرف بیش از اندازه کالری منجر به افزایش تدریجی چربی خواهد شد. اگر فکر می‌کنید دریافت کالری‌تان بیش از حد روبه افزایش است، کافیست یک قدم به عقب برگردید و دریافت کالری‌تان را به ۲۰۰ کالری یا ۱۰ درصد از کل کالری دریافتی‌تان برسانید تا چربی‌سازی را متوقف کنید.

 مقاله مرتبط:   بهترین ورزش ها برای تقویت ماهیچه ها و عضلات شکم

تاثیر تمرینات هوازی در عضله سازی

برخلاف باور رایج، اگر تمرینات هوازی را به مجموعه تمرینات فیتنس‌تان اضافه کنید، توده عضلانی‌تان تحلیل نخواهد رفت. یک تمرین کاردیو می‌تواند اشتها را بیشتر کرده و سرعت ریکاوری را بیشتر می‌کند و نکته مهم این‌که به تعادل درست برسید. شما باید میزان مناسبی از تمرین هوازی را اضافه کنید تا چربی بسوزانید اما نباید آن‌قدر شدید باشد که عضلات‌تان را تحلیل ببرد.

منبع: مجله علم ورزش – HealthDietBase

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *