مقالات

نحوه انتخاب رنگ مناسب برای کفپوش پارکت

در نهایت تعجب، بسیاری از مردم در انتخاب رنگ مناسب برای کف پارکت منزل خود دچار سردرگمی می‌شوند. اما نیازی به سردرگمی وجود ندارد چرا که رنگ‌های متعددی از پارکت در بازار موجود هستند به گونه‌ای که می‌توانند با عجیب و غریب ترین ایده‌های طراحی نیز منطبق شوند.
هرچند فراتر رفتن از مرزهای سبک‌های سنتی و اعمال خلاقیت در طراحی دکوراسیون داخلی همواره خوشایند است، اما رعایت قواعد و نکات خاصی برای جلوگیری از نامطلوب به نظر رسیدن ظاهر کفپوش اتاق‌تان  بسیار مهم است.
در این مطلب نکاتی ارائه شده است که با رعایت آن‌ها می‌توانید رنگی مناسب را برای  پارکت منزل خود انتخاب کنید.
سایز اتاق، بافت و رنگ دیوارها، ارتفاع سقف و رنگ لوازم خانگی اولین مواردی هستند که هنگام انتخاب رنگ برای پارکت باید در نظر داشته باشید. برای موفقیت‌آمیز بودن طرح نهایی، رنگ‌ها باید مکمل یکدیگر باشند.
پارکت جدید باید با پارکت موجود در منزل، همخوانی داشته باشند تا یک‌دست بودن و نظم لوازم خانگی منزل‌تان حفظ شود.  از استفاده از رنگ تیره برای کف اتاق‌های کوچک دارای دیوار تیره خودداری نمایید. با این کار، اتاق شلوغ‌تر و دل‌گیرتر به نظر می‌رسد.  رنگ‌های تیره گرمای سایر اجزای دکوراسیون منزل‌تان را بی‌اثر می‌کنند.  در اتاق‌هایی که ارتفاع سقف کوتاه است، رنگ‌های روشن را برای پارکت و دیوارها انتخاب کنید. ترکیب‌های رنگی سیاه و سفید انتخاب مناسب و محبوبی برای استودیوهای هنری و نیز طراحی دکوراسیون داخلی فضاهای مدرن و مد روز هستند. اگر به دنبال طرحی کلاسیک هستید، پارکت‌ چوبی طبیعی بدون لکه یا دارای سایه‌های قهوه‌ای کلاسیک، انتخابی بی‌نقص خواهد بود.  رنگ‌های جیغ و سیر (پارکت چوبی همرنگ با سایه‌های مختلف از رنگ قرمز مانند رنگ چوب درخت جاتوبا یا ترکیب رنگی چوب بلوط و درخت زبان گنجشک) انتخابی بی‌نقص برای شرکت‌های تبلیغاتی، ادارات و فضاهای باز محسوب می‌شوند چرا که در چنین مکان‌هایی، رنگ و چیدمان کف، عنصر مرکزی دکوراسیون محسوب می‌شود.  ترکیب‌ رنگ‌های گرم طلایی، قهوه‌ای و قرمز باعث دنج و گرم‌ به نظر رسیدن اتاق‌تان شود.  پارکت‌های به رنگ سفید و خاکستری، باعث می‌شوند اتاقتان جادارتر و فراخ‌تر به نظر برسد.
اگر پوشانده شدن فرورفتگی یا خراش‌های کوچک ایجاد شده روی کفپوش برای‌تان مهم است، از پارکت چوبی طبیعی با گوشه‌های مات استفاده کنید. به یاد داشته باشید که رنگ‌های استفاده شده در اتاق یا محیط منزل باید مکمل و همزمان در تضاد با یکدیگر باشند. رنگ پارکت نباید با رنگ لوازم خانگی و دیوارها یکسان باشد.
به نمونه‌های مختلف رجوع کنید و از آن‌ها ایده بگیرید. الگو گرفتن از عکس‌های مختلف از طراحی‌های دکوراسیون داخلی و استفاده از نرم‌افزار‌های شبیه‌سازی دکوراسیون اتاق می‌توانند به شما در نتیجه‌گیری نهایی کمک کنند. بهترین راه برای انتخاب رنگ کفپوش، دیدن نمونه واقعی پارکت روی آن زیر نور طبیعی است.
انتخاب نمونه پارکت و امتحان کردن آن در منزل، تقریبا مرحله نهایی در فرآیند خرید است.

نحوه انتخاب نمونه رنگ برای پارکت

انتخاب نمونه پارکت و امتحان کردن آن در منزل، تقریبا مرحله نهایی در فرآیند خرید است. در ادامه، نکاتی آورده شده‌اند که بهتر است هنگام انتخاب نمونه پارکت رعایت کنید.
هنگام مراجعه به فروشگاه‌های دکوراسیون داخلی، یک عدد کوسن روی مبل، یک نمونه از رنگ کابینت‌ها یا مجموعه رنگ‌های موجود در اتاقی که می‌خواهید کف آن را با پارکت چوبی بپوشانید، همراه خود داشته باشید.
نمونه‌هایی را انتخاب کنید که مکمل رنگ‌هایی هستنند که به فروشگاه برده‌اید. برای مثال اگر بزرگ‌ترین وسیله چوبی اتاق‌تان به رنگ بلوطی روشن با رگه‌های تیره است، برای بهتر کردن ظاهر اتاق‌تان، می‌توانید یک رنگ تیره را برای پارکت انتخاب کنید.
از انتخاب بیش از سه نمونه پارکت برای بردن به منزل خودداری نمایید. انتخاب بیش از سه نمونه نه تنها به تصمیم‌گیری نهایی شما کمک نمی‌کند، بلکه باعث می‌شود بیشتر دچار سردرگمی شوید.
نمونه‌ها را در محل مورد نظر قرار داده و آن‌ها را زیر نور طبیعی و نیز زیر نور چراغ در هنگام شب، مشاهده نمایید.
ترکیب رنگی نمونه‌های انتخابی در کنار لوازم چوبی، لوازم خانگی، کف‌های مجاور و دیوارها را ارزیابی کنید. اتاق را ترک کنید و بعد از چند دقیقه مجددا بازگردید. این کار را روز بعد نیز تکرار کنید. این روش بسیار خوبی برای سنجیدن احساس‌تان نسبت به اتاقی است که قرار است کف آن با رنگ انتخابی پوشیده شود.
در نهایت، بدترین نمونه را از میان سه نمونه انتخابی کنار بگذارید و کار خود را با دو نمونه دیگر ادامه دهید تا در نهایت تصمیم بگیرید کدام یک از آن‌ها انتخاب نهایی‌تان خواهد بود.
منبع : Esbflooring

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
با شروع به تایپ کردن، نام محصولاتی که به دنبال آن هستید نمایش داده می‌شود.

سبد خرید

بستن

ورود

بستن

Sidebar Scroll To Top ارسال پیام