اخبار عمومی

چمن مصنوعی خوب یا بد؟

زمین‌های خاکی، کوچه‌‌های تو در تو، یک توپ پلاستیکی و شلوارهایی که همیشه زانویش پاره بود؛ اینها شیرین‌ترین خاطرات دوران کودکی‌مان بود که هنوز هم یادآوری آنها کام‌مان را شیرین می‌کند. حالا اما وضع به کلی تغییر کرده است. حالا زمین‌های چمن مصنوعی یکی پس از دیگری در دل محله‌ها ایجاد شدند، به گونه‌ای که می‌توان گفت شهرری بیشترین چمن مصنوعی را دارد که همه روزه تعداد زیادی از نوجوانان و جوانان منطقه از آنها استفاده می‌کنند. درباره خوب یا بد بودن چمن‌های مصنوعی حرف و حدیث بسیار است، اما آنچه اهمیت دارد استقبال جوان‌ها و نوجوان‌ها از این مکان‌های ورزشی است. به‌ویژه حالا که تابستان است و جوان‌ها فراغت بیشتری دارند.

چمن مصنوعی شهرسالم۲ در بوستان وحدت اسلامی با ابعاد ۶۵ در ۱۰۰متر، سال ۸۷ ساخته شد و هنوز یکی از پرمخاطب‌ترین اماکن ورزشی است. هرچند که حالا گرد کهنگی بر چهره‌اش نشسته و سبب گله‌مندی بعضی از ورزشکاران شده است.
محسن طاووسی به همراه هم‌تیمی‌هایش در چمن مصنوعی شهرسالم۲ مشغول تمرین است. او می‌گوید: «این زمین کیفیت خودش را از دست داده است. بچه‌ها حتی نمی‌توانند روی این زمین بدوند تا چه رسد به اینکه فوتبال بازی کنند. چمن‌های مصنوعی در مقایسه با چمن‌های طبیعی گرمای بیشتری را جذب و از خود ساطع می‌کنند. این هم یکی از معایب این زمین‌هاست که بازی در این زمین‌ها به‌ویژه در فصل تابستان را مشکل می‌کند. اگر بخواهیم در این زمین‌ها با کفش‌ ورزشی بازی کنیم فشار زیادی به کمر وارد می‌شود و برای سلامتی مضر است.» با تمام معایبی که محسن طاووسی برای زمین‌های چمن مصنوعی ذکر می‌کند در نهایت بر این باور است که ما چاره‌ای جز ایجاد آنها نداریم. او می‌گوید: «نگهداری از چمن‌های طبیعی بسیار پرهزینه است. شهرری فقط یک چمن طبیعی دارد که از آن برای مسابقات مهم‌تر یا پیشکسوتان استفاده می‌شود اما ما هم انتظار داریم مسئولان برای نگهداری از همین چمن‌های مصنوعی توجه بیشتری داشته باشند.»

رسیدگی کنید
امیرحسین موقر، عضو تیم فوتبال میثاق نور است. او همراه هم‌تیمی‌هایش در زمین‌های چمن مصنوعی نادر و شهرسالم۲ تمرین می‌کند. می‌گوید: «مجموعه شهر سالم۲ رختکن، سرویس بهداشتی خوبی دارد اما از نظر آبخوری وضعیت خیلی مطلوب نیست. اگر بخواهم مقایسه کنم، باید بگویم روی هم رفته زمین چمن مصنوعی نادر در محله دولت‌آباد وضعیت بهتری دارد.» موقر بر این باور است که فقط ایجاد زمین‌های چمن کافی نیست و برای استفاده بهتر باید رسیدگی مستمری وجود داشته باشد.

تابستان بهترین فرصت
تصمیم دارد تمام تابستان را فقط بازی کند. امیرحسین محمدخانی می‌گوید: «‌در طول سال تحصیلی فرصتی برای بازی نداریم. تابستان بهترین زمان برای بازی و استفاده از امکانات ورزشی است. خوشبختانه زمین چمن بوستان معلم خیلی به منزل ما دور نیست و من و دوستانم از هر فرصتی برای بازی در این زمین استفاده می‌کنیم.» امیرحسین که امسال به کلاس دهم می‌رود می‌گوید: «اینکه شهرداری در هر محله یک زمین چمن مصنوعی درست کرده خوب است اما به نظر من باید یک یا ۲تا زمین چمن طبیعی هم باشد تا بچه‌ها بتوانند از آنها استفاده کنند. یکی از دوستان پدرم که مربی فوتبال است می‌گوید چمن مصنوعی فقط برای بازی خوب است و کمکی به شکوفا شدن استعداد بچه‌ها نمی‌کند.»

استخر را ترجیح می‌دهم
رفتن به استخر را به بازی در زمین‌های چمن مصنوعی ترجیح می‌دهد. سجاد۱۳ سال دارد و اهل ظهیرآباد است. می‌گوید: «اینکه ما در نزدیکی خانه‌مان یک زمین چمن مصنوعی داریم خیلی خوب است. خیلی‌ها را می‌شناسم که از آن استفاده می‌کنند اما من خیلی کم به زمین چمن می‌روم و به‌ویژه تابستان‌ها بیشتر دوست دارم به استخر بروم. بازی در گرمای تابستان آن هم در چمن مصنوعی چندان لطفی ندارد.» مادر سجاد هم می‌گوید: «زمین‌های چمن مصنوعی که در بعضی از بوستان‌ها ساخته شده کیفیت خوبی ندارد و بچه‌ها موقع بازی آسیب می‌بینند. شهرداری باید نسبت به رسیدگی به این زمین‌ها هم توجه داشته باشد.»

بهنام ابوالقاسمپور رئیس اداره تربیت‌بدنی:
زمین‌های چمن هرسال مرمت می‌شود

بهنام ابوالقاسمپور رئیس اداره تربیت‌بدنی شهرداری منطقه می‌گوید: «اکنون ۵۷ زمین چمن مصنوعی داریم که بیشتر آنها در دل محله‌ها ساخته شدند و اداره آنها هم به شورایاران محول شده است. البته زمین‌های چمنی که در داخل مجموعه‌های ورزشی ایجاد شدند مدیریت‌شان برعهده شهرداری است. از نظر تعداد زمین‌های چمن مصنوعی ما رتبه اول یا دوم را در بین مناطق بیست‌گانه داریم که این نشان‌دهنده توجه ویژه شهرداری به موضوع توسعه سرانه ورزشی است. ما حتی در روستاها هم تعدادی زمین چمن مصنوعی ایجاد کردیم در حالی که چنین‌کاری هرگز جزو مسئولیت‌های ذاتی شهرداری نبوده است.» او می‌گوید: «هرسال مبلغ قابل توجهی برای مرمت و بهسازی و تعویض چمن‌ها هزینه می‌کنیم و برخلاف تصور بعضی از هم‌محله‌ای‌ها، ما این مجموعه‌ها را به حال خود رها نکرده‌ایم.»

http://mahaleh.hamshahrilinks.org/

 

 

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *