درمیان اجزاء وبخش های مختلف اماکن وسالن های سرپوشیده ورزشی، کفپوش ورزشی از اهمیت ویژه ای برخوردارند.این اهمیت به جائی رسیده است که طراحی ،احداث،اجرا ونگهداری کفپوش سالن های سرپوشیده ورزشی ،به یک تخصص تبدیل شده است.کفپوش های ورزشی داخل سالن،متناسب با نوع کاربران واهداف ورزش،دارای درجات مختلفی از اهمیت است، هرچند که در هرشرایط این اهمیت وجود دارد.در ورزش مدارس،کفپوش ها با هدف سلامت وایمنی دانش آموزان،مورد توجه وتاکید است.در کلوب ها وباشگاه های حرفه ای ورزشی نیز،کفپوش ،مبنای مهمی برای عملکرد قهرمانان و ورزشکاران حرفه ای است.

در کنار نیازهای مربوط به قهرمانان و ورزشکاران،هزینه های تمام شده و مورد نیاز برای نگهداری کفپوش ها نیز،موضوع بسیار مهمی است.از نظر اقتصادی ،مواردی چون،هزینه نصب،طول عمر ،هزینه های نگهداری وتعمیر وهمینطور امکان کاربری های چندگانه،در انتخاب کفپوش ،مورد توجه قرار می گیرند.مشاوره های تخصصی می تواند تصمیم گیری های کم خطا تری را برای انتخاب کفپوش ،در پی داشته باشد.

یکی از انواع کفپوشی که امروزه بیشترین کاربرد را در مصارف کفپوش های ورزشی دارد کفپوش پی.وی.سی میباشد. این کفپوش ها در رنگ های متنوع ساخته می شود که بسته به کاربرد (داشتن زمین های والیبال،بسکتبال، هندبال، فوتسال در یک زمین) می توان از رنگ های گوناگون ومناسب استفاده کرد. از دیگر مزایای کفپوش های پی. وی. سی می توان به سبکی،مقاومت در برابر آتش سوزی ، یکپارچگی سطح پس انجام عملیات درزجوش و عایق بودن در مقابل گرما وسرما اشاره کرد، اما مهمترین ویژگی پی. وی. سی هایی که ما به کار فرمایان سالن های ورزشی ارایه می نماییم، قابلیت جذب ضربه وارتجاعی بودن مناسب آن است که آسیب های ممکن وارده ناشی از فعالیت های شدید ورزشی را به حداقل می رساند، چرا که حفظ سلامتی ورزشکاران مهمترین وظیفه ی هر نوع کفپوش وهمچنین  بزرگترین هدف ماست.فراموش نکنیم که کفپوش هم در سلامت وهم دربهبود عملکرد ورزشکاران،نقش تعیین کننده ای دارد.

 کفپوش های pvc از چند لایه تشکیل شده اند که عبارتند از:

بافت محافظ :لایه ی سختی که معمولا لاک پلی یورتان بوده و نقش محافظت کننده از لایه ی تزیینی را ایفامیکند و از آسیب و فرسودگی آن جلوگیری میکند.

بافت  میانی:لایه میانی از دولایه لمینت و آنتی باکتریال تشکیل شده که درلایه لمینت رنگ و نقش کفپوش مشخص میشودو لایه زیرین آن که لایه آنتی باکتریال بوده و نقش میکروب زدایی را ایفا میکند.

بافت فومی:با ضخامت ۳ ، ۵ میلیمتر ویا بیشتر (بسته به ضخامت کفپوش)که سطحی نرم و انعطاف پذیر دارد و لایه های دیگر روی آن قرار میگیرند. این لایه نقش ضربه گیر کفپوش را ایفا کرده و نیز خاصیت برگشت پذیری را در کفپوش ایجاد میکند.

 انواع کاربری و ضخامت های کفپوش ورزشی :

۴،۳،۲ میلی متر مناسب برای سالن های ورزشی چند منظوره تمرینی ، بدن سازی و سالن های رزمی.
۴٫۵ میلی متر ایده آل جهت سالن های چند منظوره تمرینی.
۶٫۷ و ۸ میلی متر مناسب برای سالن های چند منظوره حرفه ای و مسابقه.

مراحل اجرا:
۱-زیر سازی بوسیله ساب و اجرای ماستیک کامل سطح.
۲-اجرای عملیات نصب کفپوش طبق طرح و رنگ مشخص شده.
۳-اجرای عملیات درز جوش یه اتو با دستگاه اتوماتیک.
۴-اجرای خط کشی استاندارد.